Діагностика гестаційного діабету

Серед вагітних гестаційний діабет це – підвищення рівня глюкози в крові, що вперше виникло під час вагітності, але не дотягує до рівня, достатнього для встановлення діагнозу «цукровий діабет». Це приховані порушення вуглеводного обміну, що загрожують перерости у цукровий діабет.

Для встановлення діагнозу гестаційного цукрового діабету достатньо одного анамольного значення вимірювання рівня глюкози венозної плазми. За результатами глюкозотолератного тесту з 75 гр глюкози достатньо хоча б одного значення рівня глюкози венозної плазми з трьох, яке було б рівним або вищим за порогове значення. При отриманні аномальних значень при зверненні до закладу охорони здоров’я проба з навантаженням 75 г глюкози не проводиться. Інтерпритацію аналізів повинні вміти проводити як ендокринологи, а й лікарі будь-якої спеціалізації, включаючи акушерів-гінекологів.

Які причини гестаційного цукрового діабету?

Гормональна перебудова, що відбувається під час вагітності, пов’язана з підвищеним виробленням великої кількості стероїдних гормонів. Деякі з них, такі як кортизол і прогестерон, істотно впливають на рецептори клітин, підвищуючи їх резистентність до інсуліну.
Це призводить до зростання рівня глюкози в крові і вимагає значного збільшення вироблення інсуліну підшлунковою залозою. У тих випадках, коли компенсаторних можливостей підшлункової залози виявляється недостатньо, обмін цукру виходить з-під контролю та розвивається стан, що називається діабет вагітних, або гестаційний діабет.
Цей стан зустрічається досить часто. Від 3 до 10% вагітних жінок схильні до розвитку патологічної резистентності до інсуліну, що призводить до гестаційного діабету.

На відміну від цукрового діабету, діагностованого до вагітності, патологічна резистентність до інсуліну, що з’явилася під час вагітності, не є причиною вад розвитку плода і в більшості випадків не потребує лікування інсуліном. Проте некомпенсований гестаційний діабет може суттєво ускладнити перебіг вагітності.

Які можуть бути наслідки для дитини?

Великий непропорційний плід. Найважливішим і найчастішим ускладненням діабету вагітних є порушення росту внутрішньоутробного плода. Розвиваючись за умов підвищеного рівня глюкози крові, що проникає через фетоплацентарний бар’єр, плід змушений компенсувати підвищений рівень цукру з допомогою власного інсуліну. У зв’язку з тим, що будова інсуліну та гормону росту дуже схожі, високий рівень інсуліну стимулює ріст плода. Проблема у тому, що розвивається великий плід. У такого плода пропорції тіла відрізняються від пропорцій новонароджених, що правильно розвиваються, у яких об’єм голови більший, ніж об’єм плечового пояса. У плодів при некомпенсованому гестаційному діабеті розмір плечового пояса переважає, збільшуються розміри живота. Це призводить до того, що під час пологів після проходження голови плода через родові шляхи плечі можуть застрягти (дистоція плічок) і дитина разом з матір’ю може отримати сильну травму або загинути.

Что будем искать? Например,Человек