Тест смужки для глюкометра: що це таке та як вибрати?

Цукровий діабет вимагає від людини підвищеної уваги здоров’ю. Зокрема, хворий повинен контролювати рівень caxapa в крові. Від цього залежить насичення клітин організму енергією. Їхнє голодування може призвести до небезпечних наслідків, аж до діабетичної коми та летального результату.

Для виміру рівня цукру тепер не потрібно відвідувати поліклініку. Існують спеціальні прилади – глюкометри, що підходять для домашнього використання. Вони не вимагають медичних навичок та дозволяють відстежувати цукор самостійно. Ми розберемося, які глюкометри бувають і чим керуватися при виборі.

Види глюкометрів

В основу класифікації покладено принцип роботи апарату. Прилади для вимірювання рівня цукру в крові ділять на інвазивні та неінвазивні. Перші припускають прокол пальця та забір капілярної крові. Вони бувають:

 • фотометричні;
 • електрохімічні;
 • кулонометричні.

Окремо від інвазивних глюкометрів розглядаються експрес тест-смужки. Це не апарат, а скоріше, індикатор вмісту цукру. Хоча для користування ним теж потрібно проколювати палець.

Дітям та літнім пацієнтам зручніше користуватися неінвазивними. Вони не вимагають крові на аналіз, тому вимір відбувається абсолютно безболісно. До цієї категорії відносять сенсорні пристрої (або раманівські), у тому числі лазерні. Вони визначають рівень глюкози за суб’єктивними факторами, тому точність їх дещо нижча.

Фотометричні глюкометри

Ці прилади зчитують зміну кольору тест-смужки, яку наноситься кров пацієнта. Тест-смужки для глюкометрів покриваються реагентом, що містить глюкозооксидаз. Він дає певні відгуки на той чи інший рівень концентрації глюкози, забарвлюючи смужку у відповідний колір.

Самостійно порівнювати кольори не доведеться. На згадку про апарат вже закладено шкалу. Коли в нього вставляється тест-смужка, він порівнює її колір із значеннями цієї шкали та видає числовий результат.

У користуванні такі прилади прості, проте швидко виходять із ладу. До того ж їхня оптична система – настільки крихка, що велика ймовірність зламати глюкометр у процесі експлуатації. А якщо лінза помутнішає, результати можуть спотворюватися.

Електрохімічні глюкометри

Їхня дія побудована на амперометрическом методі аналізу. Тест-смужки тут теж змащені реагентом, але при зіткненні їх із кров’ю фарбування не відбувається. У результаті реакції виділяється електричний струм. Сила залежить від рівня цукру.

У електрохімічних нівельовано ряд недоліків фотометричних приладів:

 • підвищена міцність;
 • збільшена точність вимірів (сила струму – конкретна величина, на відміну кольору);
 • знижено потрібну кількість крові для аналізу.

Дитина, літня або просто людина з низьким больовим порогом однозначно віддасть перевагу цьому виду вимірювача цукру. Від необхідного обсягу крові залежить глибина проколу. Якщо її потрібно менше, то процедура виявляється менш болісною.

Кулонометричні глюкометри

Це різновид електрохімічних вимірників. Принцип визначення концентрації глюкози подібний до амперометричного. Тільки цьому випадку оцінюється не сила струму, а електричний заряд. Необхідний об’єм крові для аналізу – мінімальний, порівняно з усіма іншими апаратами.

Амперометричні прилади найчастіше застосовуються в лабораторній практиці, тоді як кулонометричними зазвичай бувають глюкометри для домашнього використання.

Відрізняються два підвиди та ціною витратних матеріалів. Пацієнтам із цукровим діабетом першого типу потрібно заміряти глюкозу частіше. Тому їм вигідніше придбати амперометричний пристрій з більш дешевими тест-смужками. Кулонометричні рекомендуються для контролю діабету другого типу.

Правила використання глюкометра

З цим приладом у домашніх умовах упорається будь-яка людина. Головне – мати у запасі витратні матеріали (тест-смужки), якщо вимір відбувається інвазивним методом. Важливо стежити за терміном їх придатності: зіпсовані вироби не дадуть необхідної точності.

Користування глюкометром зводиться до кількох нескладних дій:

 • ретельне миття рук;
 • дезінфекція місця проколу;
 • прокол кінчика пальця ланцетом;
 • нанесення крові на тест-смужку;
 • вставлення смужки у прилад.

Послідовність двох останніх кроків залежить від типу пристрою. У фотометричну смужку вставляється з уже нанесеною кров’ю. У електрохімічному вона міститься чистою.

Експрес-смужки нікуди вставляти не потрібно. Достатньо дочекатися зміни кольору. З неінвазивним все ще простіше. Необхідно лише забезпечити йому контакт зі шкірою (ділянка залежить від різновиду приладу).

Что будем искать? Например,Человек