Як виробляються скляні пляшки і банки?

Часто буває, коли я йду на завод, навіть не уявляю, що мене там чекає. Цього разу було те ж саме, мені треба було відвідати найбільше в Україні виробництво Интерстекло склотари і я уявляв величезні виробничі площі, але на ділі все виявилося інакше.

Технологія виробництва склотари складається з наступних послідовних процесів:

  • підготовка вихідної сировини,
  • складання шихти,
  • варіння скломаси,
  • формування і отжиг виробів,
  • контроль якості і упаковка.

Підготовка вихідної сировини є очищення вихідних сировинних компонентів від небажаних домішок і їх підготовка до подальшої обробки і застосування. Цьому слід складування окремих видів сировини і подача сировинних компонентів в прийомні бункера.

Шихта — це суха суміш матеріалів, які подаються в піч для отримання скломаси. Головне в процесі складання шихти, це відвантажує компонентів в певних пропорціях і їх перемішування, з метою отримання однорідної маси. Для приготування шихти використовуються наступні сировинні матеріали: пісок кварцовий, борошно доломіту, склобій, крейда технологічний, глинозем, сода кальцинована, сульфат натрію, обесцвечиватели, барвники і т.д.

Скловарна піч, в яку подається шихта і склобій. Продуктивність такої печі близько 180 тонн скломаси на добу.

Варка скломаси — найскладніша операція всього скляного виробництва, проводиться в ванних печах безперервної дії, що представляють собою басейни, складені з вогнетривких матеріалів.

При нагріванні шихти до 1100 … 1150 град С відбувається утворення силікатів спочатку в твердому вигляді, а потім в розплаві. При подальшому підвищенні температури в цьому розплаві повністю розчиняються найбільш тугоплавкі компоненти — утворюється стекломасса. Ця стекломасса насичена газовими бульбашками і неоднорідна за складом. Для освітлення і гомогенізації скломаси її температуру підвищують до 1500 … 1600 град С. При цьому в'язкість розплаву знижується і відповідно полегшується видалення газових включень і отримання однорідного розплаву.

Колір і прозорість пляшки, визначається додаванням (або відсутністю) барвників і глушників в шихту. Глушники (сполуки фтору, фосфору та ін.) Роблять скло непрозорим. До барвників відносять з'єднання кобальту (синій колір), хрому (зелений), марганцю (фіолетовий), заліза (коричневі і синьо-зелені тони) і ін.

Скловаріння завершується охолодженням скломаси до температури, при якій вона набуває в'язкість, необхідну для вироблення скловиробів видуванням.

Подача скломаси на скляні лінії

Після проходження процесу формування, скловиробів проходить додаткову термічну обробку (отжиг) в печах прямого нагріву. Відпал необхідний для зняття внутрішнього залишкової напруги в склотару, що надає виробу збереження в процесі подальшої обробки та експлуатації.
Температура виробів на вході в піч відпалу: пр. 400 ° C — 500 ° C.
Температура виробів на виході: пр. 50 ° C — 80 ° C.

Обприскування пляшок спеціальним розчином, який запобігає появі подряпин і потертостей на пляшках при транспортуванні.

Продукція готова, залишилося тільки пройти контроль якості.

Что будем искать? Например,Человек